blogi

Rene Bürkland: "Head sõbrad, patsiendid, õpilased ja kolleegid"

19. märts 2020

Head sõbrad, patsiendid, õpilased ja kolleegid! 

Me elame huvitaval ajal. Ajal, mis pakub väljakutseid ja võimalusi õppimiseks ning arenemiseks. Millised on siis meie kõige efektiivsemad õppetunnid? Need, mis puudutavad meid sügavalt. Praegune olukord maailmas puudutab kindlasti meid kõiki - mõnda vähem, mõnda rohkem. 

Hiina meditsiinis vaadeldakse haigust olukorrana, kuhu oleme jõudnud füüsilise, vaimse või energeetilise keha tasakaalust välja viimise tõttu. Sarnaselt tekib “haigus” ka sotsiaalses ja ühiskondlikus “organismis”.

Tundub, et oleme praegu saanud tervise kohta sõnumi, mida ei saa eirata. Tahame või ei taha, aga see olukord, kuhu oleme jõudnud, näitab, et meil on vaja midagi muuta. Muuta väline ja ka sisemine maailm kohaks, kus on turvalisem, tervislikum ja ohutum elada. 

Kuidas seda teha? Kuidas muuta maailma? Üks võimalus on see, mille pakkus välja hiina filosoof Confucius: “Korra saavutamiseks maailmas tuleb kõigepealt saavutada kord riigis. Korra saavutamiseks riigis tuleb saavutada kord perekonnas. Korra saavutamiseks perekonnas tuleb meil arendada iseennast. Iseenda arendamiseks peab meie süda olema õiges kohas.” Teisisõnu – iga muutus maailmas algab meie seest, iga muutus algab Ideest.  

See kõik on ilus jutt, aga kuidas sellega pihta hakata, kui meid halvab hirm või kui oleme haiged? Suuri muutusi ellu viia ja uut maailma üles ehitada on alati kergem ja lihtsam, kui oleme terved ja meil on piisavalt energiat. Aga mida teha selleks, et tervis oleks tugev, et meile ei hakkaks külge viirused või kui hakkavad, kuidas toetada oma füüsilist keha, energiat ja vaimu, et viirustest kiiremini jagu saada? 

Esimene asi, mida teha, on vähendada stressi ja hirmu.  

Imetajate organismi eripära on see, et me funktsioneerime laias laastus kahel erineval režiimil: meil on kas valmisolek põgeneda ja/või rünnata või me oleme rahuolekus. Esimesel juhul aktiveerub meie organismis sümpaatiline närvisüsteem, mis mobiliseerib kõik ressursid selleks, et ellu jääda. Ilma selle süsteemita ei oleks meid maamunal olemas. See on aidanud meil ellu jääda ja läbi tulla väga rasketest ja eluohtlikest olukordadest. Sümpaatilist närvisüsteemi aktiveerivad olukorrad, mis on potentsiaalselt ohtlikud, ühesõnaga kõik, mis tekitab stressi, pinget, hirmu, frustratsiooni. Nagu juba mainitud, on see võime elus püsimiseks väga vajalik, aga kui see olukord/ situatsioon kestab pikaajaliselt, kurnab organism ennast ära ja tal ei ole enam piisavalt jõudu enda taastamiseks ja ravimiseks.

Teisel juhul, kui oleme rahuolekus ja õnnelikud, aktiveerub meis parasümpaatiline närvisüsteem. See on aeg, kui organism tegeleb taastumise, tervenemise ja enese parandamisega  ehk teisisõnu ravib haavu, mis me saime ründamise/põgenemise käigus.

Praeguses olukorras, kus enamik infost, mida me igapäevaselt saame, annab meile teadlikult ja alateadlikult teada, et olukord on ohtlik, teeb organism kõik selleks, et ellu jääda. See tähendab, et meie  sümpaatiline närvisüsteem on pidevalt aktiivne ja me kasutame kõiki oma ressursse ellujäämiseks. Nagu juba mainitud,  on see vajalik, aga pikemas perspektiivis kurnab ära meie mitmed organsüsteemid ja energia.  

Üks, mida pikaajaline stress mõjutab, on immuunsüsteem. Immuunsus on nii väliste kui ka paljude sisemiste haigustekitajate kontrolli all hoidmiseks olulise tähtsusega. Nõrga immuunsüsteemi korral jääme kergemini viirus- ja bakteriaalsetesse infektsioonidesse. Samuti ei pruugi organism hakkama saada muteerunud rakkude kontrollimise/hävitamisega, mis omakorda võib viia kasvajaliste haiguste tekkeni.

Loomulikult on veel palju teisi faktoreid, mis määravad immuunsüsteemi adekvaatse toimimise ja reageerimise haigustekitajale – toitumine, töö- ja elukeskkond, olmemürgid jne. Siinkohal nendel pikemalt ei peatu, vaid räägime natukene sellest, kuidas praeguses situatsioonis ennast toetada ja aidata.  

Iga haigus tuleb meile midagi õpetama ja näitama. Kas hetkesituatsioon on meile peale hirmu viiruse ees ka midagi positiivset pakkunud? Kindlasti on – võimaluse olla rohkem looduses,  võimaluse veeta rohkem aega lähedaste ja perega ning leida rohkem aega enda jaoks.  Proovime alati leida halvas ka midagi head, see aitab meie organismil lülituda ümber parasümpaatilisele närvisüsteemile, mis toetab immuunsust ja loob tingimused tervenemiseks. 

Kuidas veel oma immuunsüsteemi tugevdada? Selleks on palju erinevaid võimalusi. Räägime siinkohal traditsioonilise hiina meditsiini poolt pakutavast.

1. Töö ja puhkuse tasakaalpikaajaline ületöötamine ja liiga vähene magamine ei ole immuunsust toetava mõjuga, seega on väga oluline puhkus ja piisav uni.

2. Toituminesiin on samuti palju erinevaid võimalusi ja soovitus. Ilma väga sügavale laskumata võib öelda, et kevad on aeg, mil tuleb kehas energiad liikuma saada, talvine seiskumine eemaldada ning keha “väliskihti” tugevdada. See tagab parema kaitse väliste haigustekitajate eest. Selleks sobivad kevadel hästi natukene teravama ja hapuma maitsega toidud. Teravad taimed – karulauk, sibul, küüslauk aitavad keha puhastada ja talvel seiskunud energia käima lükata. Hapud toidud – sidrun, ebaküdoonia, mustsõstar jt C-vitamiini sisaldavad taimed aitavad hiina meditsiini järgi tugevdada keha väliskihti, vältida liigset vedelikukaotust ning “hoida” nahapoorid suletuna. Soe jook ja söök – organismil kulub palju energiat külmade toitude ja jookide soojendamiseks, enne kui ta saab neid seedima ja kasutama hakata. See on aga energia, mida saaks kasutada mujal, näiteks immuunsüsteemi toetamiseks.

3. Füüsiline aktiivsus igapäevane mõõdukas füüsiline aktiivsus stimuleerib vereringet ja aitab kehal viia kõik eluks vajaliku paremini iga koe ja rakuni. Väga hästi mõjuvad idamaised võimlemised, nagu qigong, taiji, jooga, shindo. Lisaks füüsilisele aktiivsusele tugevdavad need praktikad ka meid energeetiliselt.

4. Punktide mõjutamine – kehal on palju erinevaid punkte, mille kaudu saab organismi ja immuunsust toetada. 

  • Üks tugevama toimega punkte on Mg 36 Zusanli –
     see on maokanali punkt, mida nimetatakse 100 haiguse punktiks, legendi järgi ravib see 100 erinevat haigust. Selle punktiga saame tugevdada magu, mis saab paremini toidust kätte kõik eluks vajaliku. Samuti on palju uuritud selle punkti mõju immuunsusele. Seda punkti võib iga päev masseerida, kasutades selleks näiteks kuldtähe palsamit. Veel efektiivsem on selle punkti mõjutamine moksaga. 


  • K 11 Shaoshang – see kopsukanali punkt on nn esmaabipunkt neelu- ja kurgupiirkonna valulikkuse ning turse või punetuse korral. Seda on hea mõjutada küüne või hambatikuga. 


  • Js 4 Hegu –
    paljud inimesed teavad seda jämesoolekanali punkti kui valuvaigistava toimega punkti. Lisaks valu vähendavale toimele on sel tugev toime nina, suu, silmade ja kõrvade probleemide korral, see on efektiivne punkt külmetushaiguste ja viirusinfektsioonide puhul. Raseduse korral on selle punkti mõjutamine keelatud!

Punktid on täpsemalt näidatud videos. Vaata SIIT

5. Taimravi. Taimravi on vana ja väga efektiivse toimega teraapia. See on individuaalne, sõltudes nii patsiendi kehaehitusest kui ka haigusest, kuid on olemas mõned taimed/taimesegud, mis on universaalsed immuunsuse tugevdajad ja keha toetajad viiruste või bakterite rünnaku korral ning mida saab kasutada enamik inimesi.

  • Ingver nii värskel kui ka kuivatatud kujul  –  teena või toidu valmistamisel on ingver immuunsüsteemi toetava toimega. Vaata lähemalt
  • Taimesegu Xiao chai hu tang ehk Minor B sisaldab 7 erinevat hiina ravimtaime. See on segu, mida Hiinas, Koreas ja Jaapanis kasutatakse väga sageli. Segul on palju erinevaid toimeid ja omadusi  –  seda saab kasutada nii immuunsuse toetamiseks kui ka autoimmuunsete haiguste korral immuunsuse reguleerimiseks. Kõige efektiivsem on segu viirushaiguste esimeste sümptomite ilmnemisel, aga seda võib kasutada ka haiguse peiteperioodi ajal. Vaata lähemalt
  • Taimesegu Yu ping feng ehk Jade screen on immuunsust toetav segu, mida on hea kasutada profülaktiliselt nõrga immuunsusega inimestel või enne viirusinfektsioonide kõrgaega. Vaata lähemalt
  • Tonix R – taimne ekstrakt immuunsüsteemi toetamiseks, milles on kasutatud 7 erinevat taime, mis on tuntud oma immuunsuse tugevdamise ja haigusi tõkestavate omaduste poolest. Vaata lähemalt

Olgem, saagem ja jäägem terveks. Hoidkem ennast, oma lähedasi ja kõiki, kellega kokku puutume.  

Rene Bürkland 19.03.2020