blogi

Mida teha, et suvekuumus liiga ei teeks

25. juuli 2019
Ilmateade lubab lähiajaks kuumi suvepäevi. Osad meist on seda aega suure igatsusega oodanud ja tahaks võtta viimast. Teised jällegi ootavad pikisilmi
jahedamat aega. 

Suvel on ilmad kuumad. Nagu looduses nii ka meie organismis on yang ehk mehelik energia tugev ja veresooned laienevad. Nii qi (eluenergia) kui ka veri voolavad keha pindmistes kihtides, kerge on higistama hakata. See võib põhjustada loidust ja isutust. Kui viibime palavuse käes liiga kaua, võivad tekkida sümptomid nagu ärrituvus, kiire hingamine, südamekloppimine või palavik ning võib tekkida vedelikupuudus.
Seega on oluline teada, kuidas kaitsta end liigse palavuse eest. Kuidas seda siis teha?

  • Ei ole soovitav jääda liiga kauaks päikese kätte ning võimalusel leia pigem varjuline koht.
  • Et ei tekiks veepuudust, on soovitav juua piisavalt palju vedelikku. Janu on enamiku inimeste puhul vedelikupuuduse esimene märk.
  • Kui sulle meeldib päevitada, siis tee seda tasapisi ja mitte keskpäevase päikese käes. Kasuta looduslikke päikesekaitsevahendeid. Päevitunud nahk ei lase meil kergesti maha jahtuda.
  • Kui on liiga palav, siis käi aeg-ajalt jahutava duši all.
  • Kuuma päikesega ei ole soovitav teha rasket füüsilist tööd. Palavuses töötades ei haju kehas tekkiv kuumus kuigi kiiresti ja järjest tõusev kehatemperatuur võib tekitada peavalu, iiveldust, jäsemete nõrkust ja isegi minestamist.
  • Ka toit tekitab meie kehas soojust (nt liha, vürtsikad road). Tarbi pigem jahutavaid ja hästiseeditavaid toite, näiteks köögivilju, ube, puuvilju, meloneid ja putrusid. Arbuus mõjub suvekuumuses värskendavalt. See on toitev ning aitab taastada higistamisega kaotatud vedeliku. Suvel on küll palav, kuid samas ei tohiks külma toiduga liialdada, vältimaks kõhuprobleeme (kõhuvalu, - lahtisus, iiveldus). Suvise toitumise kohta loe pikemalt siit.
  • Paljude soojade maade elanikud peavad pärast lõunasööki lühikese siesta. Nad teavad, et keskpäeval ei tasu päikese käes viibida. Pärast siestat ärkavad nad värskena ja veedavad kuni õhtuni meeldivalt aega. Proovi ka pärastlõunast pikutamist!
  • Kanna riideid, mis ei lase päikest ligi. Õlgu kaitsev varrukatega särk või pluus on parem valik kui varrukateta topp. Eelista pigem heledaid riideid, kuna need peegeldavad kiirgust. Kuuma päikesega on väga sobilik kanda ka laia servaga peakatet, mis kaitseb su pead ja näonahka. Miski ei muuda nahka vanemaks kiiremini kui liigne päike, mis kuivatab näonahka.
  • Kuumad joogid (soe tee või vesi) jahutavad paremini kui külmad. Joomise hetkel võib tunduda see veidi ebameeldiv ja higistama ajav, aga nii vabaneb keha kuumusest ja lõppkokkuvõttes saavutatakse sellega jahutav efekt. Roheline tee on oma olemuselt jahutav ning seda juuakse aeglaselt rüübates.
  • Kui peaks tekkima ootamatu minestus või kuumarabandus, siis tuleks minestatul vajutada renzhong-punktile. See asub vahetult nina all, nina ja ülahuule vahelises süvendis. Vajuta või masseeri seda punkti tugevalt.
  • Oluline on jälgida oma organismi, tunnetada oma piire ja vastavalt sellele käituda. Kuni sa jääd rahulikuks, tunned pigem jahedust, mitte palavust. Hiinlastel on ütlus: palavus ei kimbuta, kuni oled rahulik.