blogi

6 hiina taime seedimise parandamiseks 

30. mai 2018
Seedimine on tervise seisukohast väga olulisel kohal. Kui seedimine ei toimi korralikult, hakkavad ilmnema erinevad probleemid – uni muutub kehvaks, tekib pidev väsimus ja nahk muutub elutuks. Traditsioonilises hiina meditsiinis seostatakse seedimisega põhiliselt  kolme organit – põrna, magu ja maksa.

Kui stress kasvab üle pea, mõjutab see maksa ning see omakorda magu ja põrna. Kui maks mõjutab põrna, võivad ilmneda sellised sümptomid nagu ärrituvus, kõhuvalu, võite olla näljane, aga saate süüa vaid vähe korraga, teil on janu, kuid te ei soovi juua. Teil võib esineda kõhukinnisust ja –lahtisust ning gaase.
Kui maks mõjutab magu, võivad esineda seedetrakti probleemid, nagu refluks, luksumine, iiveldus, oksendamine ja toidu seedimatus. Seega on oluline toetada neid organeid.

Milliste taimedega seda teha? 
Pehme väänkellukas ehk dang shen on hea põrna toniseerija, reguleerides söögiisu ja vähendades väsimust. See sobib väsinud jalgade, kõhulahtisuse, oksendamise ja mitmete krooniliste haiguste korral, millega kaasneb põrna qai nõrkus. Põrna qi nõrkusest tingitud emaka, mao või päraku allavaje on samuti dang sheni näidustused.
 
Harilik kreektürn ehk punane dattel on põrna ja mao qi toniseerija, mida kasutatakse paljudes ravimtaimesegudes ka teiste taimede toimete tasakaalustamiseks. Dattel tugevdab ka verd ja rahustab vaimu, vähendades ärrituvust ja emotsionaalset labiilsust.
 
Ingver on yang´i tugevdav taim, mis mõjub eriti hästi põrna ja mao liigse ja vähese külma korral, mille sümptomiteks on kõhulahtisus, isu puudus ja valud kõhus. Külmad käed ja jalad, kergesti tekkivad sinikad, krooniline valgevoolus ja kahvatu jume on kõik näidustused ingveri kasutamiseks.
 
Suur armujuur toniseerib magu ja põrna ning samal ajal vähendab see põrna nõrkusest tingitud vedelike kogunemist, mis väljendub tursetes ja vähenenud urineerimises.
 
Uurali magusjuur ehk lagrits on eriline toniseeriv taim, mis sobib kõikide siseorganite ja energiakanalite mõjutamiseks, seetõttu on see hiina meditsiinis üks kasutatavamaid taimi. Lagrits on tugev põrna qi toniseerija, vähendades põrna nõrga qi sümptomeid: hingeldust, jõuetust ja kõhulahtisust.
 
Mandariinikoor aitab reguleerida kogu seedetrakti ning on kasulik iivelduse, oksendamise, röhitsemise ning kõhupuhituste ja – valu korral. Mandariinikoore mõru maitse aitab viia välja niiskust. Seedeelundite niiskus võib mõjutada söögiisu, põhjustada väsimust ja kõhulahtisust.