blogi

Hiina meditsiin ja maikuu

9. mai 2019

Käes on periood, mida Hiinas nimetatakse GUYU-ks, mis tähendab vihma ja see omakorda peab nüüd kasvama panema sada viljasorti.

Öökülmad lõppevad, külm aastaaeg on läbi ja algab põllumajandushooaeg. Sel ajal tibutav uduvihm, mida nimetatakse ka kirsiõitevihmaks, paneb viljasordid kasvama.

Sel perioodil vajavad meie erilist hoolt ning tähelepanu põrn, magu ja maks. Maks peab nüüd olema eriti läbitav, et energia saaks segamatult voolata. Niimoodi saab aasta esimestel soojadel päevadel keha oma qi ärgata ühes taktis koos ärkava looduse qi-ga ning inimene tunneb end tugeva ja tervena.
Kui kevadine tuul on endiselt muutlik ja tujukas, muudab see inimese närviliseks ja agressiivseks, takistades maksa qi arengut. 

Igapäevane käitumine
Periood, mida iseloomustavad tugevad temperatuurikõikumised ja vahelduvad tuuled, viib rivist välja ka meie kehakella. See võib "lüüa meie kõhtu", mille tulemuseks on gastriit ja maohaavandid. Nende sümptomiteks on kehv enesetunne ja kõrvetised ülakõhus, söögiisu kadu, kibe maitse suus, väsimus, kaalust allavõtmine ja peapööritus. Kuna sümptomid arenevad aeglaselt, ei panda neid tihti tähele ega võeta tõsiselt. Probleemide ennetamiseks peaks loobuma kohvist, mustast teest, alkoholist, tubakast ja rikkalikust toidust, süües selle asemel vähe korraga ja tihti. 


Sel perioodil tekivad sageli ka närvivalud, puudutatud on esmajoones istmikunärv, kolmiknärv ja roietevahelised närvid. Roietevaheliste närvide valu tekib seoses maksakanalitega ühel või mõlemal pool õlgadest allpool ja valud võivad kiirata kõhuõõnde välja. Kuna maks on sel aastaajal väidetavalt eriti vastuvõtlik qi kogunemisest põhjustatud probleemidele, siis peab hiina meditsiin nende valude põhjuseks just maksa nõrkust või häiritust. Traditsioonilise hiina meditsiini ravi hoolitseb sel puhul kanalite läbitavuse ja vereringe elavdamise eest.

Ishiase probleeme põhjustavad erinevad kevadest tingitud tüüpilised hädad, nagu tuul, külm, ja niiskus, mis blokeerivad teatud kanalid. Haiguspilt on iga kord erinev. Kui haigus on põhjustatud läbilõikavast tuulest, siis liigub valu ringi; kui haiguse vallandas külm, siis on valud eriti tugevad ja ühes kohas; niiskus põhjustab raskust liigestes ja valu lihastes. Esineb ka äkilisi ishiasehooge, millega kaasneb kuumatunne. Traditsioonilise hiina meditsiini järgiv ravi tähendab siis tuule, külma ja niiskuse väljutamist kehast, mis kaotab blokeeringud.

Kolmiknärvi valud on enamasti põhjustatud tuule ja külma sissetungist kehasse, mille tulemusena tõmbavad näokanalid kramplikult kokku. Kolmiknärvi valu teine põhjus on blokeerunud maksa-qi, mis tekitab kehas kuumust ja tuld. Selle haiguspildi tulemuseks on seedeprobleemid.  

JALAMASSAAŽ KÕHUPUHITUSTE VASTU
Istu lõdvestunult toolil või diivanil, tõsta vasak jalg paremale reiele ning masseeri tugevalt kogu jalatald, luupekse ja kõik varbad. Seejärel vaheta jalga ja masseeri parem jalg.  

LÕDVESTUSHARJUTUS ÄRRITUSE JA RAHUTUSE VASTU
Leba selili ja toeta mugavalt pea vastu patja, jalad umbes õlgade laiuselt laiali. Käed hoia peopesadega allapoole külgedel. Sule silmad ja lõdvesta kogu keha. Kujuta üksteise järel ette kehaosi ja lõdvesta igaüht neist eraldi. Alusta pealaest, järgmiseks kõrvad, õlad, õlavarred, käevarred, labakäed kuni sõrmedeni. Alusta jälle pealaest, liigu üle näo, rinna, kõhu, niuete, mõlema reie, põlvede, säärte, jalalabade, suurte varvaste ja sealt järjest üle iga varba. Siis suuna oma tähelepanu jalatalla keskele ja kujutle, et mõlemad jalad on soojas vees. Lõpuks ütle endale kolm korda: mu keha on lõdvestunud. Kui harjutus on juba hästi selge, siis saad seda teha ka seistes või istudes.  

HARJUTUS PEAVALU JA -PÖÖRITUSE VASTU
Seisa lõdvestunult, jalad õlgade laiuselt harkis. Käed ripuvad mööda külgi, peopesad keha poole pööratud. Keskmiste sõrmede otsad puudutavad kujuteldavat püksisääre õmblust ehk fengshi punkti. Siruta kael ülespoole, nagu oleks pea niidiga üles tõmmatud, keel puudutab suulage. Siis pinguta vaagnapõhja lihaseid ja vabasta end segavatest mõtetest. Lõdvesta terve keha. Kõrvatippude ja juukselahu vahele tõmmatud kujuteldavate joonte ristumiskohas asub punkt nimega baihui (kõikide kanalite kohtumispunkt). Sellele punktile pead keskenduma võimalikult kaua. Harjutus tugevdab suuraju funktsiooni. Parandab qi- ja verevarustust ning aitab mälunõrkuse korral.