blogi

Sügistalvisel ajal vajab immuunsüsteem toetust 

2. detsember 2022


Sügistalvisel ajal on immuunsüsteemi toetamine ülioluline. Ilmastikutingimused neil aastaaegadel soosivad viirushaigustesse nakatumist, kuna on palju niiskust, tugevaid tuuli ja külma. Haigustekitajatest jagusaamiseks on vaja, et organismi kaitsemehhanismid reageeriksid sissetungijaile adekvaatselt, teeksid need kahjutuks ja tõrjuksid kehast välja, samas ei tekitaks meie kehas ülemäärast tormi. Et me sellisel moel toimida saaksime, peame olema seesmiselt tasakaalus, õppima tundma oma keha märguandeid ning elama tasakaalus looduse ja ööpäeva rütmidega. Kui meie sees on tasakaal kõigi organite ja organsüsteemide ning vaimse ja füüsilise koormuse vahel, kui anname endale piisavalt uneaega keha funktsioonide taastumiseks ja oskame oma emotsioone tasakaalustada, siis energia voolab takistuseta ning me haigeks ei jää. Selleks, et vajalikku tasakaalu saavutada ja säilitada, on hiina meditsiinis mitmeid meetodeid, teraapiaid ja abivahendeid. Kõige rohkem saab inimene ise ära teha, kui ta seab oma tervise prioriteediks ega lase tasakaalul väga suures ulatuses kõikuma lüüa.

Immunsuse toimimiseks kõige olulisemad organid on Kopsud, Neerud ja Maks. Nende töö toetamiseks on head qigongi, shindo ja jooga harjutused. Emotsioonidest mõjuvad neile organeile kõige kahjustavamalt kurbus, hirm ja viha, aga ka pikaaegne stress, ületöötamine ja magamatus. Taastumiseks on väga tähtis öine uni, alates hiljemalt kella 23st kuni hommikul 6-7ni.

Sügistalvisel perioodil koondub hiina meditsiini seisukohalt energia inimeses sügavamale keha sisemusse. Et keha energiabalanss jääks sel ajal plussi, on hea toetada seda igapäevase toiduga. Toit ja jook peaks olema soe nii temperatuurilt kui ka oma olemuselt. Vältida tasuks toite, mis toovad kehasse ülemäärast niiskust, näiteks piimatooted, maiustused ja nisutooted. Väga hästi sobivad soojad vürtsid, nagu ingver, kaneel ja kardemon. Mõõdukas füüsiline aktiivsus ei lase meil päris talveunne laskuda, kuid liigne koormus, millega kaasneb tugev higistamine, ei ole talvel kohane.

Immuunsust aitavad toetada massaaž, enesemassaaž, moksa- ja kuputeraapia, akupunktuur, mitmed hiina meditsiini taimsed preparaadid. 

Teraapiate kohta saad lähemalt lugeda Tervise Alkeemia kodulehelt, preparaatidega tutvuda e-poes

Tervise Alkeemia keskuse immuunsuse teemalistes loengutes teeme dr Tiia Liivalaidi juhendamisel praktiliselt läbi harjutused, mida saab ise teha oma tervise hoidmiseks. Jälgi jooksvat infot loengute toimumise kohta meie kodulehel või sotsiaalmeedias.